30.03. -
1. Etappe - 198.0 km
-
1.
Chainel, Steve
(AG2R La Mondiale)
4:34:28
-
2.
Paolini, Luca
(Acqua & Sapone)
+ 0:00
-
3.
Gasparotto, Enrico
(Astana)
+ 0:00
-
4.
Oss, Daniel
(Liquigas-Doimo)
+ 0:00
-
5.
Amorison, Frédéric
(Landbouwkrediet)
+ 0:00
-
6.
Westra, Lieuwe
(Vacansoleil PRO Cycling Team)
+ 0:00
-
7.
Millar, David
(Garmin - Slipstream)
+ 0:03
-
8.
Eeckhout, Nico
(An Post - Sean Kelly)
+ 0:45
-
9.
Coenen, Johan
(Topsport Vlaanderen - Mercator)
+ 0:45
-
10.
Bandiera, Marco
(Team Katusha)
+ 0:45
31.03. -
2. Etappe - 188.0 km
-
1.
Turgot, Sebastien
(BBOX Bouygues Telecom)
4:55:07
-
2.
Gilbert, Philippe
(Omega Pharma-Lotto)
+ 0:00
-
3.
Grivko, Andrey
(Astana)
+ 0:00
-
4.
Mouris, Jens
(Vacansoleil PRO Cycling Team)
+ 0:00
-
5.
Traksel, Bobbie
(Vacansoleil PRO Cycling Team)
+ 0:41
-
6.
Paolini, Luca
(Acqua & Sapone)
+ 0:41
-
7.
Trusov, Nikolay
(Team Katusha)
+ 0:41
-
8.
Roulston, Hayden
(Team HTC - Columbia)
+ 0:41
-
9.
Lorenzetto, Mirco
(Lampre - Farnese Vini)
+ 0:41
-
10.
Vanlandschoot, James
(Verandas Willems)
+ 0:41
01.04. -
3a. Etappe - 112.0 km
-
1.
Farrar, Tyler
(Garmin - Slipstream)
2:31:30
-
2.
Wagner, Robert
(Skil - Shimano)
+ 0:00
-
3.
Van Hummel, Kenny Robert
(Skil - Shimano)
+ 0:00
-
4.
McEwen, Robbie
(Team Katusha)
+ 0:00
-
5.
De Wilde, Sjef
(Verandas Willems)
+ 0:00
-
6.
Paolini, Luca
(Acqua & Sapone)
+ 0:00
-
7.
Weylandt, Wouter
(Quick Step)
+ 0:00
-
8.
Van Dijck, Stefan
(Verandas Willems)
+ 0:00
-
9.
Bozic, Borut
(Vacansoleil PRO Cycling Team)
+ 0:00
-
10.
Belletti, Manuel
(Colnago - CSF Inox)
+ 0:00
01.04. -
3b. Etappe - 14.75 km - Zeitfahren
-
1.
Millar, David
(Garmin - Slipstream)
0:18:44
-
2.
Westra, Lieuwe
(Vacansoleil PRO Cycling Team)
+ 0:05
-
3.
Tuft, Svein
(Garmin - Slipstream)
+ 0:24
-
4.
Grabsch, Bert
(Team HTC - Columbia)
+ 0:30
-
5.
Cornu, Dominique
(Skil - Shimano)
+ 0:34
-
6.
Roulston, Hayden
(Team HTC - Columbia)
+ 0:35
-
7.
Berthou, Eric
(Carmiooro NGC)
+ 0:42
-
8.
Grivko, Andrey
(Astana)
+ 0:47
-
9.
Devolder, Stijn
(Quick Step)
+ 0:49
-
10.
De Gendt, Thomas
(Topsport Vlaanderen - Mercator)
+ 0:52
01.04. -
Gesamtwertung (Endstand)
-
1.
Millar, David
(Garmin - Slipstream)
12:20:36
-
2.
Grivko, Andrey
(Astana)
+ 0:35
-
3.
Paolini, Luca
(Acqua & Sapone)
+ 1:07
-
4.
Amorison, Frédéric
(Landbouwkrediet)
+ 1:25
-
5.
Westra, Lieuwe
(Vacansoleil PRO Cycling Team)
+ 2:16
-
6.
Mouris, Jens
(Vacansoleil PRO Cycling Team)
+ 2:26
-
7.
Roulston, Hayden
(Team HTC - Columbia)
+ 2:44
-
8.
Turgot, Sebastien
(BBOX Bouygues Telecom)
+ 2:45
-
9.
Trusov, Nikolay
(Team Katusha)
+ 2:58
-
10.
Quinziato, Manuel
(Liquigas-Doimo)
+ 2:59