Herren: Tour de Luxembourg (LUX)
Rennen: 4. Etappe Tour de Luxembourg (LUX)
Kategorie: 2.HC
Datum: 06.06.2010
Strecke: Mersch - Luxembourg
Distanz: 149.5 km
Etappenwertung
-
1.
Gorka Izaguirre
(ESP, Euskatel - Euskadi)
3:01:23
-
2.
Serguei Ivanov
(RUS, Team Katusha)
+ 0:00
-
3.
Matteo Carrara
(ITA, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
4.
Steve Houanard
(FRA, Skil - Shimano)
+ 0:00
-
5.
Jimmy Engoulvent
(FRA, Saur - Sojasun)
+ 0:00
-
6.
Tiago Machado
(POR, Team Radioshack)
+ 0:00
-
7.
Saïd Haddou
(FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 0:00
-
8.
Juan Antonio Flecha
(ESP, Sky Professionel Cycling Team)
+ 0:00
-
9.
Eduard Vorganov
(RUS, Team Katusha)
+ 0:00
-
10.
Simon Gerrans
(AUS, Sky Professionel Cycling Team)
+ 0:00
-
11.
Arnaud Labbe
(FRA, Cofidis, Le Credit en Ligne)
+ 0:00
-
12.
Mathieu Sprick (FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 0:00
-
13.
Koen De Kort
(NED, Skil - Shimano)
+ 0:00
-
14.
Dominic Klemme (GER, Team Saxobank)
+ 0:00
-
15.
Ruben Perez
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 0:00
-
16.
Yukihiro Doi
(JPN, Skil - Shimano)
+ 0:00
-
17.
Patrick Sinkewitz (GER, ISD - Neri)
+ 0:00
-
18.
Sébastien Delfosse
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 0:00
-
19.
Bjorn Leukemans
(BEL, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
20.
Sandy Casar
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 0:00
-
21.
Fränk Schleck
(LUX, Team Saxobank)
+ 0:00
-
22.
Thomas Lofkvist (SWE, Sky Professionel Cycling Team)
+ 0:00
-
23.
Grégory Rast
(SUI, Team Radioshack)
+ 0:00
-
24.
Alexandre Geniez
(FRA, Skil - Shimano)
+ 0:00
-
25.
Jérémy Roy
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 0:00
-
26.
Kim Kirchen
(LUX, Team Katusha)
+ 0:00
-
27.
Andreas Klöden
(GER, Team Radioshack)
+ 0:00
-
28.
Sergey Lagutin
(UZB, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
29.
Dirk Bellemakers
(NED, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 0:00
-
30.
Kevin Neirynck
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 0:00
-
31.
Clemens Fankhauser
(AUT, Vorarlberg - Corratec)
+ 0:00
-
32.
Robert Retschke
(GER, CT Differdange)
+ 0:00
-
33.
Kevin Ista (BEL, Cofidis, Le Credit en Ligne)
+ 0:00
-
34.
Serge Pauwels
(BEL, Sky Professionel Cycling Team)
+ 0:00
-
35.
Jonathan Castroviejo
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 0:00
-
36.
Nico Schneider
(GER, CT Differdange)
+ 0:00
-
37.
Borut Bozic
(SLO, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
38.
Giovanni Visconti
(ITA, ISD - Neri)
+ 0:00
-
39.
Bartosz Huzarsky (POL, ISD - Neri)
+ 0:00
-
40.
Ian Stannard
(GBR, Sky Professionel Cycling Team)
+ 0:00
-
41.
Kurt Arvesen
(NOR, Sky Professionel Cycling Team)
+ 0:00
-
42.
Kjell Carlstrom
(FIN, Sky Professionel Cycling Team)
+ 0:00
-
43.
Frédéric Guesdon
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 0:00
-
44.
Hakan Nilson (SWE, CT Differdange)
+ 0:00
-
45.
Nikita Eskov
(RUS, Team Katusha)
+ 0:00
-
46.
Ivan Rovny
(RUS, Team Radioshack)
+ 0:00
-
47.
Michal Golas
(POL, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
48.
Lance Armstrong
(USA, Team Radioshack)
+ 0:00
-
49.
Jens Voigt
(GER, Team Saxobank)
+ 0:00
-
50.
Sebastian Siedler
(GER, Vorarlberg - Corratec)
+ 0:00
-
51.
Steven Caethoven
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 0:00
-
52.
Martin Mortensen
(DEN, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
53.
Yauheni Hutarovich
(BLR, Francaise des Jeux)
+ 0:00
-
54.
Pavel Brutt
(RUS, Team Katusha)
+ 0:00
-
55.
Nico Sijmens
(BEL, Cofidis, Le Credit en Ligne)
+ 0:00
-
56.
Brice Feillu
(FRA, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
57.
Koen Barbe
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 0:00
-
58.
Antonio Cabello Baena
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 0:00
-
59.
Sébastien Turgot
(FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 0:00
-
60.
Carlo Scognaniglio (ITA, ISD - Neri)
+ 0:00
-
61.
Paolo Longo Borghini
(ITA, ISD - Neri)
+ 0:00
-
62.
Manuel Ortega Ocana
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 0:00
-
63.
Javier Ramirez Abeja
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 0:00
-
64.
Franck Bouyer (FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 0:00
-
65.
Juan Javier Estrada Ruiz
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 0:00
-
66.
Anthony Charteau
(FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 0:00
-
67.
Aitor Galdos
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 0:00
-
68.
Miguel Minguez
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 0:00
-
69.
Aitor Hernandez
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 0:00
-
70.
Jorge Martin Montenegro
(ARG, Andalucia - Cajasur)
+ 0:00
-
71.
Angel Vicioso Arcos
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 0:00
-
72.
Antonio Piedra Perez
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 0:00
-
73.
Mikel Nieve
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 0:00
-
74.
Bert Scheirlinckx
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 0:00
-
75.
Anthony Roux
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 0:00
-
76.
Arthur Vichot
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 0:00
-
77.
Laurent Didier
(LUX, Team Saxobank)
+ 0:00
-
78.
Mitchell Docker
(AUS, Skil - Shimano)
+ 0:00
-
79.
Tom Van Den Haute
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 0:00
-
80.
Morten Knudsen
(DEN, CT Differdange)
+ 0:00
-
81.
Vytautas Kaupas
(LTU, CT Differdange)
+ 0:00
-
82.
Bart Dockx
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 0:00
-
DNF.
Kasper Klostergaard
(DEN, Team Saxobank)
-
DNF.
Bjorn Selander
(USA, Team Radioshack)
-
DNF.
Johnny Hoogerland
(NED, Vacansoleil Pro Cycling Team)
-
DNF.
Oscar Gatto
(ITA, ISD - Neri)
-
DNF.
Davide Ricci Bitti
(ITA, ISD - Neri)
-
DNF.
Ruslan Pidgornyy
(UKR, ISD - Neri)
-
DNF.
Frederik Wilmann (NOR, Skil - Shimano)
-
DNF.
Freddy Bichot
(FRA, Bbox Bouygues Telecom)
-
DNF.
Yohann Gene
(FRA, Bbox Bouygues Telecom)
-
DNF.
Alexandre Pichot
(FRA, Bbox Bouygues Telecom)
-
DNF.
Danilo Napolitano
(ITA, Team Katusha)
-
DNF.
Alexandr Pliuschin
(MDA, Team Katusha)
-
DNF.
Alexander Kolobnev (RUS, Team Katusha)
-
DNF.
Stefan Cohnen
(NED, CT Differdange)
-
DNF.
Jempy Drucker (LUX, CT Differdange)
-
DNF.
Piergiorgio Camussa
(ITA, Vorarlberg - Corratec)
-
DNF.
Christoph Sokoll
(AUT, Vorarlberg - Corratec)
-
DNF.
Tony Gallopin
(FRA, Cofidis, Le Credit en Ligne)
-
DNF.
Romain Zingle
(FRA, Cofidis, Le Credit en Ligne)
-
DNF.
Cyril Bessy
(FRA, Saur - Sojasun)
-
DNF.
Cyril Lemoine
(FRA, Saur - Sojasun)
-
DNF.
Fabrice Jeandesboz
(FRA, Saur - Sojasun)
Gesamtwertung
-
1.
Matteo Carrara
(ITA, Vacansoleil Pro Cycling Team)
17:43:21
-
2.
Fränk Schleck
(LUX, Team Saxobank)
+ 0:01
-
3.
Lance Armstrong
(USA, Team Radioshack)
+ 0:30
-
4.
Juan Antonio Flecha
(ESP, Sky Professionel Cycling Team)
+ 0:34
-
5.
Serguei Ivanov
(RUS, Team Katusha)
+ 0:34
-
6.
Bjorn Leukemans
(BEL, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 0:35
-
7.
Alexandre Geniez
(FRA, Skil - Shimano)
+ 0:39
-
8.
Andreas Klöden
(GER, Team Radioshack)
+ 0:50
-
9.
Grégory Rast
(SUI, Team Radioshack)
+ 0:51
-
10.
Sandy Casar
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 0:52
-
11.
Jérémy Roy
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 0:55
-
12.
Giovanni Visconti
(ITA, ISD - Neri)
+ 0:56
-
13.
Mathieu Sprick (FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 0:56
-
14.
Patrick Sinkewitz (GER, ISD - Neri)
+ 0:59
-
15.
Nico Sijmens
(BEL, Cofidis, Le Credit en Ligne)
+ 1:01
-
16.
Serge Pauwels
(BEL, Sky Professionel Cycling Team)
+ 1:02
-
17.
Thomas Lofkvist (SWE, Sky Professionel Cycling Team)
+ 1:05
-
18.
Ivan Rovny
(RUS, Team Radioshack)
+ 1:07
-
19.
Eduard Vorganov
(RUS, Team Katusha)
+ 1:08
-
20.
Jonathan Castroviejo
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 1:08
-
21.
Laurent Didier
(LUX, Team Saxobank)
+ 1:08
-
22.
Sébastien Delfosse
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 1:08
-
23.
Steve Houanard
(FRA, Skil - Shimano)
+ 1:14
-
24.
Mikel Nieve
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 1:44
-
25.
Yukihiro Doi
(JPN, Skil - Shimano)
+ 2:48
-
26.
Koen De Kort
(NED, Skil - Shimano)
+ 3:07
-
27.
Brice Feillu
(FRA, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 3:10
-
28.
Carlo Scognaniglio (ITA, ISD - Neri)
+ 3:14
-
29.
Anthony Charteau
(FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 3:27
-
30.
Martin Mortensen
(DEN, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 3:45
-
31.
Sergey Lagutin
(UZB, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 4:24
-
32.
Borut Bozic
(SLO, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 4:28
-
33.
Bert Scheirlinckx
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 4:44
-
34.
Arthur Vichot
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 4:48
-
35.
Ruben Perez
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 5:13
-
36.
Pavel Brutt
(RUS, Team Katusha)
+ 5:20
-
37.
Simon Gerrans
(AUS, Sky Professionel Cycling Team)
+ 5:33
-
38.
Bart Dockx
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 6:58
-
39.
Franck Bouyer (FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 7:10
-
40.
Nico Schneider
(GER, CT Differdange)
+ 7:31
-
41.
Kjell Carlstrom
(FIN, Sky Professionel Cycling Team)
+ 8:02
-
42.
Kim Kirchen
(LUX, Team Katusha)
+ 8:11
-
43.
Manuel Ortega Ocana
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 8:22
-
44.
Nikita Eskov
(RUS, Team Katusha)
+ 8:33
-
45.
Dirk Bellemakers
(NED, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 8:39
-
46.
Aitor Galdos
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 8:45
-
47.
Sébastien Turgot
(FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 8:47
-
48.
Robert Retschke
(GER, CT Differdange)
+ 9:16
-
49.
Mitchell Docker
(AUS, Skil - Shimano)
+ 10:10
-
50.
Kevin Neirynck
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 10:47
-
51.
Bartosz Huzarsky (POL, ISD - Neri)
+ 11:13
-
52.
Angel Vicioso Arcos
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 11:18
-
53.
Saïd Haddou
(FRA, Bbox Bouygues Telecom)
+ 12:04
-
54.
Frédéric Guesdon
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 13:30
-
55.
Gorka Izaguirre
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 14:55
-
56.
Tiago Machado
(POR, Team Radioshack)
+ 15:05
-
57.
Kevin Ista (BEL, Cofidis, Le Credit en Ligne)
+ 15:16
-
58.
Morten Knudsen
(DEN, CT Differdange)
+ 15:25
-
59.
Arnaud Labbe
(FRA, Cofidis, Le Credit en Ligne)
+ 15:26
-
60.
Ian Stannard
(GBR, Sky Professionel Cycling Team)
+ 15:30
-
61.
Dominic Klemme (GER, Team Saxobank)
+ 15:30
-
62.
Yauheni Hutarovich
(BLR, Francaise des Jeux)
+ 15:40
-
63.
Jens Voigt
(GER, Team Saxobank)
+ 16:03
-
64.
Michal Golas
(POL, Vacansoleil Pro Cycling Team)
+ 16:06
-
65.
Javier Ramirez Abeja
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 16:31
-
66.
Juan Javier Estrada Ruiz
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 16:34
-
67.
Clemens Fankhauser
(AUT, Vorarlberg - Corratec)
+ 16:55
-
68.
Jimmy Engoulvent
(FRA, Saur - Sojasun)
+ 16:56
-
69.
Sebastian Siedler
(GER, Vorarlberg - Corratec)
+ 17:12
-
70.
Kurt Arvesen
(NOR, Sky Professionel Cycling Team)
+ 17:19
-
71.
Koen Barbe
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 17:22
-
72.
Antonio Piedra Perez
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 17:32
-
73.
Vytautas Kaupas
(LTU, CT Differdange)
+ 17:56
-
74.
Hakan Nilson (SWE, CT Differdange)
+ 18:02
-
75.
Paolo Longo Borghini
(ITA, ISD - Neri)
+ 18:02
-
76.
Tom Van Den Haute
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 18:03
-
77.
Steven Caethoven
(BEL, Landbouwkrediet - Colnago)
+ 18:07
-
78.
Aitor Hernandez
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 18:22
-
79.
Jorge Martin Montenegro
(ARG, Andalucia - Cajasur)
+ 18:39
-
80.
Anthony Roux
(FRA, Francaise des Jeux)
+ 21:40
-
81.
Antonio Cabello Baena
(ESP, Andalucia - Cajasur)
+ 24:26
-
82.
Miguel Minguez
(ESP, Euskatel - Euskadi)
+ 27:06