Herren: Faun Drôme Classic (FRA)
Rennen: Faun Drôme Classic (FRA)
Kategorie: PRO
Datum: 26.02.2023
Strecke: Étoile-sur-Rhône - Étoile-sur-Rhône
Distanz: 191.5 km
Endergebnis
-
1.
Anthony Perez
(FRA, Cofidis)
4:57:26
-
2.
Rui Costa
(POR, Intermarché - Circus - Wanty)
+ 1:11
-
3.
Andrea Bagioli
(ITA, Soudal - Quick Step)
+ 1:11
-
4.
David Gaudu
(FRA, Groupama - FDJ)
+ 1:13
-
5.
Quinn Simmons
(USA, Trek - Segafredo)
+ 1:13
-
6.
Mattias Skjelmose
(DEN, Trek - Segafredo)
+ 1:34
-
7.
Georg Zimmermann
(GER, Intermarché - Circus - Wanty)
+ 1:38
-
8.
Simon Clarke
(AUS, Israel - Premier Tech)
+ 1:41
-
9.
Corbin Strong
(NZL, Israel - Premier Tech)
+ 1:43
-
10.
Dorian Godon
(FRA, AG2R Citroën Team)
+ 1:48
-
11.
Romain Bardet
(FRA, Team DSM)
+ 1:57
-
12.
Quentin Pacher
(FRA, Groupama - FDJ)
+ 3:20
-
13.
Lucas Eriksson
(SWE, Tudor Pro Cycling Team)
+ 3:35
-
14.
Harry Sweeny
(AUS, Lotto Dstny)
+ 3:48
-
15.
Guillaume Martin
(FRA, Cofidis)
+ 3:55
-
16.
Julian Alaphilippe
(FRA, Soudal - Quick Step)
+ 4:49
-
17.
Frederik Wandahl
(DEN, BORA - hansgrohe)
+ 6:46
-
18.
Odd Christian Eiking
(NOR, EF Education-EasyPost)
+ 6:46
-
19.
Torstein Træen
(NOR, Uno-X Pro Cycling Team)
+ 6:56
-
20.
Lilian Calmejane
(FRA, Intermarché - Circus - Wanty)
+ 7:04
-
21.
Francesco Busatto
(ITA, Intermarché - Circus - Wanty)
+ 8:13
-
22.
Mathieu Burgaudeau
(FRA, TotalEnergies)
+ 8:13
-
23.
Eddy Finé
(FRA, Cofidis)
+ 8:13
-
24.
Cristián Rodríguez
(ESP, Team Arkéa Samsic)
+ 8:15
-
25.
Nicolas Debeaumarché
(FRA, St Michel - Mavic - Auber93)
+ 8:15
-
26.
Floris De Tier
(BEL, Bingoal WB)
+ 8:15
-
27.
Julien Bernard
(FRA, Trek - Segafredo)
+ 8:15
-
28.
Rémi Cavagna
(FRA, Soudal - Quick Step)
+ 8:15
-
29.
Merhawi Kudus
(ERI, EF Education-EasyPost)
+ 8:15
-
30.
Simon Pellaud
(SUI, Tudor Pro Cycling Team)
+ 8:20
-
31.
Davide Formolo
(ITA, UAE Team Emirates)
+ 8:20
-
32.
George Bennett
(NZL, UAE Team Emirates)
+ 8:20
-
33.
Matthew Dinham
(AUS, Team DSM)
+ 8:20
-
34.
Victor Koretzky
(FRA, BORA - hansgrohe)
+ 8:20
-
35.
Marco Tizza
(ITA, Bingoal WB)
+ 8:27
-
36.
Matteo Sobrero
(ITA, Team Jayco AlUla)
+ 8:27
-
37.
Alexis Guerin
(FRA, Bingoal WB)
+ 8:37
-
38.
Jefferson Alexander Cepeda
(ECU, EF Education-EasyPost)
+ 8:46
-
39.
Martijn Tusveld
(NED, Team DSM)
+ 8:46
-
40.
Ramses Debruyne
(BEL, Lotto Dstny)
+ 8:46
-
41.
Alexandre Delettre
(FRA, Cofidis)
+ 10:28
-
42.
Victor Lafay
(FRA, Cofidis)
+ 10:28
-
43.
Fredrik Dversnes
(NOR, Uno-X Pro Cycling Team)
+ 13:38
-
44.
Anton Palzer
(GER, BORA - hansgrohe)
+ 13:38
-
45.
Mikkel Frølich Honoré
(DEN, EF Education-EasyPost)
+ 13:38
-
46.
Jago Willems
(BEL, Lotto Dstny)
+ 13:38
-
47.
Paul Ourselin
(FRA, TotalEnergies)
+ 13:38
-
48.
Nils Brun
(SUI, Tudor Pro Cycling Team)
+ 13:38
-
49.
Enzo Paleni
(FRA, Groupama - FDJ)
+ 13:38
-
50.
Esteban Chaves
(COL, EF Education-EasyPost)
+ 13:38
-
51.
Léo Danès
(FRA, CIC U Nantes Atlantique)
+ 13:38
-
52.
Chris Hamilton
(AUS, Team DSM)
+ 13:38
-
53.
Jai Hindley
(AUS, BORA - hansgrohe)
+ 13:38
-
54.
Vadim Pronskiy
(KAZ, Astana Qazaqstan Team)
+ 13:38
-
55.
Nans Peters
(FRA, AG2R Citroën Team)
+ 13:38
-
56.
Kevin Colleoni
(ITA, Team Jayco AlUla)
+ 13:38
-
57.
Julien Simon
(FRA, TotalEnergies)
+ 13:38
-
58.
Alessandro Verre
(ITA, Team Arkéa Samsic)
+ 13:38
-
59.
Marco Frigo
(ITA, Israel - Premier Tech)
+ 13:38
-
60.
Sébastien Reichenbach
(SUI, Tudor Pro Cycling Team)
+ 13:38
-
61.
Jordan Jegat
(FRA, CIC U Nantes Atlantique)
+ 13:38
-
62.
Romain Grégoire
(FRA, Groupama - FDJ)
+ 13:38
-
63.
Romain Cardis
(FRA, St Michel - Mavic - Auber93)
+ 13:38
-
64.
Morné Van Niekerk
(RSA, St Michel - Mavic - Auber93)
+ 13:38
-
65.
Noa Isidore
(FRA, CIC U Nantes Atlantique)
+ 13:38
-
66.
Robin Plamondon
(CAN, CIC U Nantes Atlantique)
+ 13:38
-
67.
Lennert Teugels
(BEL, Bingoal WB)
+ 13:38
-
68.
Clément Champoussin
(FRA, Team Arkéa Samsic)
+ 13:38
-
69.
Nacer Bouhanni
(FRA, Team Arkéa Samsic)
+ 13:38
-
70.
Cesare Benedetti
(POL, BORA - hansgrohe)
+ 13:38
-
71.
Alessandro De Marchi
(ITA, Team Jayco AlUla)
+ 13:49
-
72.
Alexandr Riabushenko
(BLR, Astana Qazaqstan Team)
+ 14:13
-
DNF.
Diego Ulissi
(ITA, UAE Team Emirates)
-
DNF.
Finn Fisher-black
(NZL, UAE Team Emirates)
-
DNF.
Ryan Gibbons
(RSA, UAE Team Emirates)
-
DNF.
Felix Groß
(GER, UAE Team Emirates)
-
DNF.
Sergio Higuita
(COL, BORA - hansgrohe)
-
DNF.
Niklas Eg
(DEN, Uno-X Pro Cycling Team)
-
DNF.
Cian Uijtdebroeks
(BEL, BORA - hansgrohe)
-
DNF.
Laurens Huys
(BEL, Intermarché - Circus - Wanty)
-
DNF.
Lorenzo Rota
(ITA, Intermarché - Circus - Wanty)
-
DNF.
Dries Devenyns
(BEL, Soudal - Quick Step)
-
DNF.
James Knox
(GBR, Soudal - Quick Step)
-
DNF.
Martin Svrcek
(SVK, Soudal - Quick Step)
-
DNF.
Ilan Van Wilder
(BEL, Soudal - Quick Step)
-
DNF.
Bruno Armirail
(FRA, Groupama - FDJ)
-
DNF.
Lenny Martinez
(FRA, Groupama - FDJ)
-
DNF.
Matthieu Ladagnous
(FRA, Groupama - FDJ)
-
DNF.
Axel Mariault
(FRA, Cofidis)
-
DNF.
Thomas Champion
(FRA, Cofidis)
-
DNF.
Dario Cataldo
(ITA, Trek - Segafredo)
-
DNF.
Tony Gallopin
(FRA, Trek - Segafredo)
-
DNF.
Natnael Tesfatsion
(ERI, Trek - Segafredo)
-
DNF.
Louis Barré
(FRA, Team Arkéa Samsic)
-
DNF.
Élie Gesbert
(FRA, Team Arkéa Samsic)
-
DNF.
Laurent Pichon
(FRA, Team Arkéa Samsic)
-
DNF.
Clément Venturini
(FRA, AG2R Citroën Team)
-
DNF.
Mikaël Cherel
(FRA, AG2R Citroën Team)
-
DNF.
Felix Gall
(AUT, AG2R Citroën Team)
-
DNF.
Andrea Vendrame
(ITA, AG2R Citroën Team)
-
DNF.
Tsgabu Grmay
(ETH, Team Jayco AlUla)
-
DNF.
Filippo Zana
(ITA, Team Jayco AlUla)
-
DNF.
Jesús David Peña
(COL, Team Jayco AlUla)
-
DNF.
Jonathan Klever Caicedo
(ECU, EF Education-EasyPost)
-
DNF.
Sean Quinn
(USA, EF Education-EasyPost)
-
DNF.
Romain Combaud
(FRA, Team DSM)
-
DNF.
Max Poole
(GBR, Team DSM)
-
DNF.
Robbe Dhondt
(BEL, Team DSM)
-
DNF.
Andrey Zeits
(KAZ, Astana Qazaqstan Team)
-
DNF.
Fabio Felline
(ITA, Astana Qazaqstan Team)
-
DNF.
Harold Martín López (ECU, Astana Qazaqstan Team)
-
DNF.
Nicolas Vinokurov (KAZ, Astana Qazaqstan Team)
-
DNF.
Andreas Kron
(DEN, Lotto Dstny)
-
DNF.
Sylvain Moniquet
(BEL, Lotto Dstny)
-
DNF.
Lennert Van Eetvelt
(BEL, Lotto Dstny)
-
DNF.
Maxim Van Gils
(BEL, Lotto Dstny)
-
DNF.
Pierre Latour
(FRA, TotalEnergies)
-
DNF.
Alexis Vuillermoz
(FRA, TotalEnergies)
-
DNF.
Fabien Doubey
(FRA, TotalEnergies)
-
DNF.
Alan Jousseaume
(FRA, TotalEnergies)
-
DNF.
Michael Woods
(CAN, Israel - Premier Tech)
-
DNF.
Mason Hollyman
(GBR, Israel - Premier Tech)
-
DNF.
Sebastian Berwick
(AUS, Israel - Premier Tech)
-
DNF.
Stephen Williams
(GBR, Israel - Premier Tech)
-
DNF.
Marcus Sander Hansen
(DEN, Uno-X Pro Cycling Team)
-
DNF.
Ådne Holter
(NOR, Uno-X Pro Cycling Team)
-
DNF.
Jacob Hindsgaul
(DEN, Uno-X Pro Cycling Team)
-
DNF.
Johan Meens
(BEL, Bingoal WB)
-
DNF.
Dimitri Peyskens
(BEL, Bingoal WB)
-
DNF.
Aaron Van Der Beken
(BEL, Bingoal WB)
-
DNF.
Aloïs Charrin
(FRA, Tudor Pro Cycling Team)
-
DNF.
Alexander Kamp
(DEN, Tudor Pro Cycling Team)
-
DNF.
Roland Thalmann
(SUI, Tudor Pro Cycling Team)
-
DNF.
Thomas Devaux
(FRA, St Michel - Mavic - Auber93)
-
DNF.
Joris Delbove
(FRA, St Michel - Mavic - Auber93)
-
DNF.
Anthony Maldonado
(FRA, St Michel - Mavic - Auber93)
-
DNF.
Thomas Gachignard
(FRA, St Michel - Mavic - Auber93)
-
DNF.
Yaël Joalland
(FRA, CIC U Nantes Atlantique)
-
DNF.
Maël Guégan
(FRA, CIC U Nantes Atlantique)
-
DNF.
Nolann Mahoudo
(FRA, CIC U Nantes Atlantique)