08.05. -
1. Etappe - 185.6 km
-
1.
Huzarski, Bartosz
4:27:41
-
2.
Schillinger, Andreas
(Team Sparkasse)
+ 0:00
-
3.
Mroz, Mateusz
(CCC Polsat Polkowice)
+ 0:00
-
4.
Ratti, Eddy
(Nippo-Endeka)
+ 0:00
-
5.
Mahoric, Mitja
(Perutnina PTUJ)
+ 0:00
-
6.
Rutkiewicz, Marek
+ 0:00
-
7.
Romanik, Radoslaw
(DHL - Author)
+ 0:00
-
8.
Modzelewski, Lukasz
(Legia)
+ 0:00
-
9.
Andrle, Rene
(PSK Whirlpool - Author)
+ 0:00
-
10.
Müller, Dirk
(Team Sparkasse)
+ 0:00
09.05. -
2. Etappe - 160.1 km
-
1.
Schulze, Andre
(PSK Whirlpool - Author)
3:26:36
-
2.
Radochla, Steffen
(ELK Haus - Simplon)
+ 0:00
-
3.
Cadamuro, Simone
(Nippo-Endeka)
+ 0:00
-
4.
Wesoly, Marek
(CCC Polsat Polkowice)
+ 0:00
-
5.
Fanelli, Ivan
(Cinelli-OPD)
+ 0:00
-
6.
Metlushenko, Yuri
(Amore & Vita - McDonalds)
+ 0:00
-
7.
Wadecki, Adam
(Kalev Sport)
+ 0:00
-
8.
Baumann, Eric
(Team Sparkasse)
+ 0:00
-
9.
Thurau, Bjorn
(ELK Haus - Simplon)
+ 0:00
-
10.
Rutkiewicz, Marek
+ 0:00
10.05. -
3. Etappe - 183.8 km
-
1.
Jezowski, Krzysztof
(CCC Polsat Polkowice)
4:34:18
-
2.
Baumann, Eric
(Team Sparkasse)
+ 0:00
-
3.
Abal Diego, David
(Karpin Galicia)
+ 0:00
-
4.
Radochla, Steffen
(ELK Haus - Simplon)
+ 0:00
-
5.
Kocjan, Jure
(Perutnina PTUJ)
+ 0:00
-
6.
Matysiak, Bartlomiej
(Legia)
+ 0:00
-
7.
Ratti, Eddy
(Nippo-Endeka)
+ 0:00
-
8.
Janiszewski, Sylwester
(Legia)
+ 0:00
-
9.
Kohut, Slawomir
(Amore & Vita - McDonalds)
+ 0:00
-
10.
Fanelli, Ivan
(Cinelli-OPD)
+ 0:00
11.05. -
4. Etappe - 25.8 km - Zeitfahren
-
1.
Kiendys, Tomasz
(CCC Polsat Polkowice)
0:33:09
-
2.
Huzarski, Bartosz
+ 0:04
-
3.
Kostyuk, Denys
(ISD-Sport-Donetsk)
+ 0:25
-
4.
Dotti, Juan Pablo
(Cinelli-OPD)
+ 0:33
-
5.
Rebiewski, Jaroslaw
(CCC Polsat Polkowice)
+ 0:38
-
6.
Mahoric, Mitja
(Perutnina PTUJ)
+ 0:41
-
7.
Andrle, Rene
(PSK Whirlpool - Author)
+ 0:48
-
8.
Modzelewski, Lukasz
(Legia)
+ 0:55
-
9.
Lisowicz, Tomasz
(CCC Polsat Polkowice)
+ 0:55
-
10.
Matveyev, Sergiy
(Cinelli-OPD)
+ 0:57
11.05. -
5. Etappe - 103.6 km
-
1.
Radochla, Steffen
(ELK Haus - Simplon)
2:19:24
-
2.
Baumann, Eric
(Team Sparkasse)
+ 0:00
-
3.
Fanelli, Ivan
(Cinelli-OPD)
+ 0:00
-
4.
Matysiak, Bartlomiej
(Legia)
+ 0:00
-
5.
Gebka, Marcin
+ 0:00
-
6.
Wesoly, Marek
(CCC Polsat Polkowice)
+ 0:00
-
7.
Czajkowski, Daniel
(DHL - Author)
+ 0:00
-
8.
Metlushenko, Yuri
(Amore & Vita - McDonalds)
+ 0:00
-
9.
Kocjan, Jure
(Perutnina PTUJ)
+ 0:00
-
10.
Mustonen Laptsenkov, Andrei
(Kalev Sport)
+ 0:00
11.05. -
Gesamtwertung (Endstand)
-
1.
Huzarski, Bartosz
15:20:54
-
2.
Kiendys, Tomasz
(CCC Polsat Polkowice)
+ 0:41
-
3.
Mahoric, Mitja
(Perutnina PTUJ)
+ 0:55
-
4.
Andrle, Rene
(PSK Whirlpool - Author)
+ 1:02
-
5.
Müller, Dirk
(Team Sparkasse)
+ 1:06
-
6.
Modzelewski, Lukasz
(Legia)
+ 1:08
-
7.
Mroz, Mateusz
(CCC Polsat Polkowice)
+ 1:08
-
8.
Rebiewski, Jaroslaw
(CCC Polsat Polkowice)
+ 1:23
-
9.
Ratti, Eddy
(Nippo-Endeka)
+ 1:26
-
10.
Lisowicz, Tomasz
(CCC Polsat Polkowice)
+ 1:27