Herren: Tour of China II (CHN)
Rennen: 4. Etappe Tour of China II (CHN)
Kategorie: 2.1
Datum: 24.09.2016
Strecke: Qingyuan - Qingyuan
Distanz: 131.2 km
Etappenwertung
-
1.
Marco Benfatto
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
2:44:12
-
2.
Rino Gasparrini
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 0:00
-
3.
Emils Liepins
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:00
-
4.
Tino Thömel (GER, RTS - Santic Racing Team)
+ 0:00
-
5.
Andriy Kulyk
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 0:00
-
6.
Meron Teshome Hagos
(ERI, Stradalli - Bike Aid)
+ 0:00
-
7.
Maris Bogdanovics
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:00
-
8.
Nicolas Marini
(ITA, Nippo - Vini Fantini)
+ 0:00
-
9.
Siarhei Papok
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 0:00
-
10.
Andris Smirnovs
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:00
-
11.
Luke Mudgway
(NZL, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 0:00
-
12.
Andrea Peron (ITA, Team Novo Nordisk)
+ 0:00
-
13.
Volodymyr Kogut
(UKR, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:00
-
14.
Stanislau Bazhkou
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 0:00
-
15.
Shijin Zhang
(CHN, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:00
-
16.
Rune Almindsø Andersen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 0:00
-
17.
Grigoriy Shtein
(KAZ, Astana City)
+ 0:00
-
18.
Alex Rasmussen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 0:00
-
19.
Vladimir Tsoy
(KAZ, Astana City)
+ 0:00
-
20.
Dong Hyun Shin
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:00
-
21.
Eugenio Bani
(ITA, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:00
-
22.
Kristofers Racenajs
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:00
-
23.
Burr Ho
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
24.
Davis Persevics (LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:00
-
25.
Quentin Valognes
(FRA, Team Novo Nordisk)
+ 0:00
-
26.
Suleiman Kangangi
(KEN, Kenyan Riders - Downunder)
+ 0:00
-
27.
Vitalijs Kornilovs
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:00
-
28.
Sun Jae Jang
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:00
-
29.
Paolo Lunardon
(ITA, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:00
-
30.
Andris Vosekalns
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:00
-
31.
Anuar Manan
(MAS, Terengganu Cycling Team)
+ 0:00
-
32.
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
(MAS, Terengganu Cycling Team)
+ 0:00
-
33.
Nick Miller
(NZL, Kenyan Riders - Downunder)
+ 0:00
-
34.
Oleksandr Polivoda
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 0:00
-
35.
Riccardo Stacchiotti
(ITA, Nippo - Vini Fantini)
+ 0:00
-
36.
Gerd De Keijzer
(NED, Team Novo Nordisk)
+ 0:00
-
37.
Yuriy Natarov
(KAZ, Astana City)
+ 0:00
-
38.
Mohammad Gharehbaghi Pouri
(IRI, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:00
-
39.
Morgan Smith
(NZL, Kenyan Riders - Downunder)
+ 0:00
-
40.
Viesturs Luksevics
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:00
-
41.
David Galarreta Ugarte
(ESP, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:00
-
42.
Ali Nemati Khiavi
(IRI, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:00
-
43.
Aleksandrs Rublevskis
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:00
-
44.
Ma Guangtong
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:00
-
45.
Tianhao Gu
(CHN, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 0:00
-
46.
Mykyta Skorenko
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 0:00
-
47.
Jingbiao Zhao
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:00
-
48.
Chien Hsien Yu (TPE, RTS - Santic Racing Team)
+ 0:00
-
49.
Vasyl Malynivskyi
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 0:00
-
50.
Meiyin Wang
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:00
-
51.
Bum-Jin Yoo (KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:00
-
52.
Thomas Rabou
(NED, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:00
-
53.
Geoffrey Langat
(KEN, Kenyan Riders - Downunder)
+ 0:00
-
54.
Ruslan Karimov
(UZB, RTS - Santic Racing Team)
+ 0:00
-
55.
Jinchun Liu (CHN, Team Lvshan Landscape)
+ 0:00
-
56.
Deins Kanepejs
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:00
-
57.
Zhengshuai Sun
(CHN, Beijing Innova Cycling Team)
+ 0:00
-
58.
En Huang
(CHN, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:00
-
59.
Yuriy Metlushenko (UKR, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 0:00
-
60.
Géraud Flores-Couderc (FRA, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:00
-
61.
Daniele Colli
(ITA, Nippo - Vini Fantini)
+ 0:00
-
62.
Maksym Vasilyev
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 0:00
-
63.
Jonas Vingegaard Rasmussen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 0:00
-
64.
Xin Wang
(CHN, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:00
-
65.
Kaspars Sergis
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:00
-
66.
Sergiy Grechyn
(UKR, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 0:00
-
67.
Louis Bendixen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 0:00
-
68.
Hiu Fung Choy
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
69.
Choon Huat Goh
(SIN, Terengganu Cycling Team)
+ 0:00
-
70.
Ka Hoo Fung
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
71.
Meng Yan
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:00
-
72.
Nikita Stalnov
(KAZ, Astana City)
+ 0:00
-
73.
Samwel Mwangi
(KEN, Kenyan Riders - Downunder)
+ 0:00
-
74.
Jianpeng Liu
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:00
-
75.
Kazushige Kuboki
(JPN, Nippo - Vini Fantini)
+ 0:00
-
76.
Aleh Ahiyevich
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 0:00
-
77.
Oleksii Kasianov
(UKR, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 0:00
-
78.
Kwun Wa Law (HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
79.
Yauhen Sobal
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 0:00
-
80.
Tae Min Gong
(KOR, RTS - Santic Racing Team)
+ 0:00
-
81.
Matvey Nikitin
(KAZ, Astana City)
+ 0:00
-
82.
Muhamad Adiq Husainie Othman
(MAS, Terengganu Cycling Team)
+ 0:00
-
83.
Uri Martins
(MEX, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:00
-
84.
Matthias Schnapka
(GER, Stradalli - Bike Aid)
+ 0:00
-
85.
Wan Yau Lau
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
86.
Wan Hei Lau
(HKG, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 0:00
-
87.
Max Walsleben
(GER, RTS - Santic Racing Team)
+ 0:00
-
88.
Manabu Ishibashi
(JPN, Nippo - Vini Fantini)
+ 0:00
-
89.
Daniel Bichlmann
(GER, Stradalli - Bike Aid)
+ 0:00
-
90.
Chun Zhi Li
(CHN, Beijing Innova Cycling Team)
+ 0:00
-
91.
Alisher Zhumakan
(KAZ, Astana City)
+ 0:00
-
92.
Francesco Chicchi
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 0:00
-
93.
Lu Cheng Zhou
(CHN, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 0:00
-
94.
Corentin Cherhal
(FRA, Team Novo Nordisk)
+ 0:00
-
95.
Ho San Chiu
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 0:00
-
96.
Luca Pacioni
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 0:00
-
97.
Kristian Haugaard Jensen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 0:00
-
98.
Antonio Nibali
(ITA, Nippo - Vini Fantini)
+ 0:00
-
99.
Raman Ramanau
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 0:00
-
100.
Georgi Georgiev Petrov
(BUL, Team Lvshan Landscape)
+ 0:00
-
101.
Frederik Wilmann (NOR, ColoQuick - Cult)
+ 0:00
-
102.
Dominik Merseburg
(GER, Stradalli - Bike Aid)
+ 0:00
-
103.
Byung Suk Park
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:00
-
104.
Justin Taylor Pfaff (USA, Stradalli - Bike Aid)
+ 0:00
-
105.
Mathew Zenovich
(NZL, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 0:00
-
106.
Raffaello Bonusi
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 0:00
-
107.
Fraser Gough
(NZL, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 0:00
-
108.
Sanghong Park
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:00
-
109.
Neil Van Der Ploeg
(AUS, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 0:17
-
110.
Nikodemus Holler
(GER, Stradalli - Bike Aid)
+ 0:19
-
111.
Je Sung Yeon
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:37
-
112.
Volodymyr Fredyuk
(UKR, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:41
-
113.
Armands Becis
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 1:40
-
114.
Sean Lake
(AUS, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 1:54
-
115.
Oleksandr Golovash
(UKR, Minsk Cycling Club)
+ 2:39
-
116.
Liam Aitcheson
(NZL, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 5:51
-
117.
Mattia De Marchi
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 6:46
-
DNS.
Vitalii Popkov (RUS, Team Lvshan Landscape)
-
DNS.
Volodymyr Gomenyuk (UKR, Team Lvshan Landscape)
Gesamtwertung
-
1.
Marco Benfatto
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
10:40:46
-
2.
Luke Mudgway
(NZL, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 0:11
-
3.
Paolo Lunardon
(ITA, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:13
-
4.
Riccardo Stacchiotti
(ITA, Nippo - Vini Fantini)
+ 0:14
-
5.
Meiyin Wang
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:18
-
6.
Thomas Rabou
(NED, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:19
-
7.
Oleksandr Polivoda
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 0:20
-
8.
Kazushige Kuboki
(JPN, Nippo - Vini Fantini)
+ 0:24
-
9.
Deins Kanepejs
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:26
-
10.
Nick Miller
(NZL, Kenyan Riders - Downunder)
+ 0:30
-
11.
Jonas Vingegaard Rasmussen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 0:30
-
12.
Viesturs Luksevics
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:31
-
13.
Vasyl Malynivskyi
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 0:32
-
14.
Grigoriy Shtein
(KAZ, Astana City)
+ 0:32
-
15.
Nicolas Marini
(ITA, Nippo - Vini Fantini)
+ 0:33
-
16.
Aleh Ahiyevich
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 0:33
-
17.
Aleksandrs Rublevskis
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:34
-
18.
David Galarreta Ugarte
(ESP, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:35
-
19.
Burr Ho
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 0:35
-
20.
Kaspars Sergis
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:36
-
21.
Tino Thömel (GER, RTS - Santic Racing Team)
+ 0:39
-
22.
Jingbiao Zhao
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:43
-
23.
Andris Vosekalns
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:44
-
24.
Eugenio Bani
(ITA, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:44
-
25.
Emils Liepins
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:44
-
26.
Quentin Valognes
(FRA, Team Novo Nordisk)
+ 0:45
-
27.
Meron Teshome Hagos
(ERI, Stradalli - Bike Aid)
+ 0:45
-
28.
Siarhei Papok
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 0:46
-
29.
Andriy Kulyk
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 0:46
-
30.
Luca Pacioni
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 0:46
-
31.
Kristian Haugaard Jensen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 0:47
-
32.
Andris Smirnovs
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:47
-
33.
Uri Martins
(MEX, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 0:48
-
34.
Maris Bogdanovics
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 0:48
-
35.
Maksym Vasilyev
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 0:49
-
36.
Raffaello Bonusi
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 0:49
-
37.
Ma Guangtong
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:49
-
38.
Ali Nemati Khiavi
(IRI, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:49
-
39.
Dong Hyun Shin
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:49
-
40.
Mathew Zenovich
(NZL, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 0:49
-
41.
Andrea Peron (ITA, Team Novo Nordisk)
+ 0:50
-
42.
Dominik Merseburg
(GER, Stradalli - Bike Aid)
+ 0:50
-
43.
Rune Almindsø Andersen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 0:50
-
44.
Francesco Chicchi
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 0:50
-
45.
Sun Jae Jang
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:50
-
46.
Géraud Flores-Couderc (FRA, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:50
-
47.
Geoffrey Langat
(KEN, Kenyan Riders - Downunder)
+ 0:51
-
48.
Samwel Mwangi
(KEN, Kenyan Riders - Downunder)
+ 0:51
-
49.
Matvey Nikitin
(KAZ, Astana City)
+ 0:52
-
50.
Jianpeng Liu
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:52
-
51.
Vitalijs Kornilovs
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:52
-
52.
Gerd De Keijzer
(NED, Team Novo Nordisk)
+ 0:55
-
53.
Stanislau Bazhkou
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 0:55
-
54.
Frederik Wilmann (NOR, ColoQuick - Cult)
+ 0:55
-
55.
Meng Yan
(CHN, Wisdom - Hengxiang Cycling Team)
+ 0:56
-
56.
Sanghong Park
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:56
-
57.
Kristofers Racenajs
(LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 0:56
-
58.
Raman Ramanau
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 0:57
-
59.
Xin Wang
(CHN, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:58
-
60.
Ho San Chiu
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 0:58
-
61.
En Huang
(CHN, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 0:58
-
62.
Georgi Georgiev Petrov
(BUL, Team Lvshan Landscape)
+ 0:58
-
63.
Bum-Jin Yoo (KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 0:59
-
64.
Morgan Smith
(NZL, Kenyan Riders - Downunder)
+ 0:59
-
65.
Ka Hoo Fung
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 1:00
-
66.
Corentin Cherhal
(FRA, Team Novo Nordisk)
+ 1:00
-
67.
Vladimir Tsoy
(KAZ, Astana City)
+ 1:01
-
68.
Daniel Bichlmann
(GER, Stradalli - Bike Aid)
+ 1:01
-
69.
Neil Van Der Ploeg
(AUS, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 1:01
-
70.
Nikita Stalnov
(KAZ, Astana City)
+ 1:02
-
71.
Yauhen Sobal
(BLR, Minsk Cycling Club)
+ 1:02
-
72.
Mykyta Skorenko
(UKR, Kolss - BDC Team)
+ 1:02
-
73.
Hiu Fung Choy
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 1:03
-
74.
Yuriy Metlushenko (UKR, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 1:03
-
75.
Wan Yau Lau
(HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 1:04
-
76.
Chien Hsien Yu (TPE, RTS - Santic Racing Team)
+ 1:04
-
77.
Matthias Schnapka
(GER, Stradalli - Bike Aid)
+ 1:05
-
78.
Yuriy Natarov
(KAZ, Astana City)
+ 1:06
-
79.
Davis Persevics (LAT, Alpha Baltic - Maratoni.lv)
+ 1:07
-
80.
Rino Gasparrini
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 1:07
-
81.
Mohammad Gharehbaghi Pouri
(IRI, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 1:08
-
82.
Kwun Wa Law (HKG, HKSI Pro Cycling Team)
+ 1:08
-
83.
Suleiman Kangangi
(KEN, Kenyan Riders - Downunder)
+ 1:09
-
84.
Anuar Manan
(MAS, Terengganu Cycling Team)
+ 1:09
-
85.
Tae Min Gong
(KOR, RTS - Santic Racing Team)
+ 1:09
-
86.
Louis Bendixen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 1:09
-
87.
Wan Hei Lau
(HKG, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 1:10
-
88.
Choon Huat Goh
(SIN, Terengganu Cycling Team)
+ 1:10
-
89.
Tianhao Gu
(CHN, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 1:11
-
90.
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
(MAS, Terengganu Cycling Team)
+ 1:12
-
91.
Shijin Zhang
(CHN, Hy Sport - Look Continental Cycling)
+ 1:13
-
92.
Fraser Gough
(NZL, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 1:15
-
93.
Muhamad Adiq Husainie Othman
(MAS, Terengganu Cycling Team)
+ 1:17
-
94.
Alisher Zhumakan
(KAZ, Astana City)
+ 1:25
-
95.
Lu Cheng Zhou
(CHN, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 1:27
-
96.
Byung Suk Park
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 1:28
-
97.
Jinchun Liu (CHN, Team Lvshan Landscape)
+ 1:29
-
98.
Nikodemus Holler
(GER, Stradalli - Bike Aid)
+ 1:36
-
99.
Ruslan Karimov
(UZB, RTS - Santic Racing Team)
+ 1:36
-
100.
Sergiy Grechyn
(UKR, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 1:46
-
101.
Chun Zhi Li
(CHN, Beijing Innova Cycling Team)
+ 1:47
-
102.
Volodymyr Kogut
(UKR, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 1:51
-
103.
Oleksii Kasianov
(UKR, Jilun - Shakeland Cycling Team)
+ 1:51
-
104.
Alex Rasmussen
(DEN, ColoQuick - Cult)
+ 1:53
-
105.
Zhengshuai Sun
(CHN, Beijing Innova Cycling Team)
+ 2:03
-
106.
Justin Taylor Pfaff (USA, Stradalli - Bike Aid)
+ 2:06
-
107.
Je Sung Yeon
(KOR, LX - IIBS Cycling Team)
+ 2:13
-
108.
Volodymyr Fredyuk
(UKR, Amore & Vita - Selle SMP)
+ 2:25
-
109.
Armands Becis
(LAT, Rietumu - Delfin)
+ 2:47
-
110.
Antonio Nibali
(ITA, Nippo - Vini Fantini)
+ 2:47
-
111.
Daniele Colli
(ITA, Nippo - Vini Fantini)
+ 3:05
-
112.
Oleksandr Golovash
(UKR, Minsk Cycling Club)
+ 3:35
-
113.
Sean Lake
(AUS, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 5:28
-
114.
Liam Aitcheson
(NZL, Avanti - IsoWhey Sports)
+ 6:46
-
115.
Mattia De Marchi
(ITA, Androni Giocattoli - Sidermec)
+ 7:41
-
116.
Manabu Ishibashi
(JPN, Nippo - Vini Fantini)
+ 9:59
-
117.
Max Walsleben
(GER, RTS - Santic Racing Team)
+ 10:32